تصویب کارگروه D2.49 در رابطه با بکارگیری فناوری واقعیت مجازی و افزوده در جلسه کمیته D2 سیگره جهانی درهلسینکی


پيشنهاد تشکيل کارگروه D2.49 سيگره جهاني که توسط آقاي مهندس سيامک خلج، معاون ديسپاچينگ، ارتباطات و فناوري اطلاعات موننکو ايران و رئيس کميته مطالعاتي D2 سيگره ايران به سيگره جهاني ارائه گرديد در جلسه ماه ژوئن در شهر هلسينکي کشور فنلاند به تصويب رسيد. عنوان کارگروه مذکور، "استفاده از واقعيت افزوده/واقعيت مجازي در بهره برداري و نگهداري تاسيسات صنعت برق" مي باشد که از جديدترين فناوري هاي هاي روز دنيا بشمار مي رود.
شايان ذکر است، اين اولين باري است که کارگروهي در سيگره با مديريت کشور ايران به تصويب سيگره جهاني مي رسد.
هدف از تشکيل کارگروه مذکور، ارائه یک متدولوژي مناسب جهت بکارگيري AR / VR دربهره برداري و نگهداری تاسيسات صنعت برق مي باشد. ابزار نظارت بر وضعیت، همراه با سیستم های مدیریت تعمیر و نگهداری کامپیوتري (CMMS) مي تواند در جلوگيري از بروز اشکال و تشخيص علل آن کمک کند.
همچنین، AR / VR در انتقال دانش بهره برداري، تعمير و نگهداری دارايي ها به نسل های آينده از طریق ثبت روش ها در دستگاه های الکترونیکی نقش مهمي بر عهده دارد.
با استفاده از AR / VR می توان به طور مستقیم با استفاده از یک هدست مخصوص در محيط شبيه سازي شده واقعي قرارگرفت و يا با تبلت يا گوشي موبايل، تصاوير مجازی را بر روی محیط واقعی نمايش داد.