نخستین واحد گازی نیروگاه کلاس F پروژه هنگام سنکرون شد و به شبکه سراسری برق پیوست

نخستین واحد گازی نیروگاه کلاس F پروژه هنگام سنکرون شد و به شبکه سراسری برق پیوست

نخستین واحد گازی نیروگاه کلاس F پروژه هنگام در تاریخ دهم دی ماه سال جاری، سنکرون شد و به شبکه سراسری برق پیوست.
پروژه نیروگاه سیکل‌ ترکیبی هنگام به‌ عنوان نخستین ساختگاه از مجموعه تفاهم‎نامه احداث نیروگاه‎های کلاس F، شامل دو واحد گازی از نوع توربین‌های کلاس F هر کدام به ظرفیت اسمی 307 مگاوات، به همراه یک واحد بخار به ظرفیت اسمی 292 مگاوات، در مجموع به میزان 906 مگاوات و با میزان بهره‌وری 58 درصد در حالت سیکل‌ ترکیبی به همراه سیستم خنک‌کن یک‌بارگذر (Once Through)به صورت EPCF می باشد.
کسب دانش و بومی‌سازی و نیز استفاده از توانمندی متخصصان داخلی در نصب و راه‌اندازی واحدهای کلاس F در گروه مپنا، ارائه و اجرای طرح توسعه پست نیروگاه موجود جهت جلوگیری از تاخیر راه‌اندازی واحد نخست با پست GIS و نیز عدم توقف روند اجرایی پروژه در شرایط همه گیری ویروس کرونا با به ‌کارگیری و نظارت بر شیوه ‌نامه ‌های ایمنی و بهداشتی از جمله دستاوردهای این پروژه محسوب می‌شود.
در راستای بهبود میزان بهره ‌وری نیروگاه‌های حرارتی و توسعه صنعت برق کشور، گروه مپنا قرارداد انتقال دانش فنی ساخت توربین و ژنراتورهای کلاس F که نسبت به نوع پیشین خود از بهره ‌وری بالاتری برخوردار هستند را با زیمنس آلمان امضاء کرده است. به کارگیری توربین و ژنراتورهای کلاس F صرف‌ نظر از بهره ‌وری بالا، از آلایندگی کمتری برخوردار است و در راستای اهداف توسعه پایدار و عهدنامه ‌های بین‌المللی، به ‌ویژه توافقنامه پاریس بوده و سازگاری بیشتری با محیط ‌زیست دارد. هم چنین، این انتقال دانش فنی بر بهبود اشتغال زایی در کارخانه‌ها موثر بوده و توان صنعت برق کشور را افزایش خواهد داد.
شایان ذکر است، در این پروژه، ارائه خدمات مهندسی و طراحی بخش مشترکات برق، مکانیک، کنترل و ابزاردقیق و طراحی ساختمانی و تاسیسات ساختمان بر عهده شرکت موننكو ایران می باشد.