نصب برج تقطیر نخستین کارخانه تولید کننده بایواتانول سوختی کشور با استفاده از غلات

نصب برج تقطیر نخستین کارخانه تولید کننده بایواتانول سوختی کشور با استفاده از غلات

در تاریخ 11 آبان سال جاری، برج تقطیر نخستین کارخانه تولید کننده بایواتانول سوختی کشور با استفاده از غلات، به عنوان قلب تپنده این کارخانه، نصب گردید که برگ برنده دیگری از پیشرفت متخصصان و مهندسان ایرانی می باشد.
کارخانه تولید بایواتانول (الکل اتیلیک زیستی بدون آب برای مصارف سوختی) و کنجاله تخمیری خوراک دام و طیور در شهرک صنعتی بیستون (کیلومتر 12 جاده کرمانشاه- همدان) در استان کرمانشاه در حال احداث می باشد که ظرفیت اسمی آن، ۲۰۰ هزار لیتر در روز بایواتانول معادل 66 میلیون لیتر بایواتانول آبزدایی شده  (حداقل درصد حجمی 99.8) در سال، حدود 200 تن در روز کنجاله تخمیری DDGS (مکمل خوراک دام پروتئین) و مقدار کمی روغن الكل و الکل صنعتی می باشد.
برج تقطیر نصب شده در این کارخانه، بلندترین و بزرگترین برج تقطیر الکل به طول تقریبی 50 متر، وزن 60 تن و ظرفیت تقطیر 200.000 لیتر الکل در روز می باشد. سینی های تقطیر این برج دارای دانش تخصصی خاص می باشد که توسط شرکت های ایرانی اخذ شده است.
پیرو احداث کارخانه فوق، پروژه "طرح تولید بایواتانول سوختی و محصولات جانبی از غلات كشاورزی" در سال 1393 به کارفرمایی شرکت سوخت سبز زاگرس به موننکو ایران به عنوان مشاوره مدیریت طرح (MC) واگذار گردید.
مواد اولیه اصلی مصرفی این کارخانه عبارتند از غلات شامل ذرت، گندم و جو که برای مصارف خوراک دام و طیور به کشور وارد شده و یا در کشور تولید می شود و مواد اولیه کمکی مورد مصرف کارخانه شامل کودهای اوره و فسفات، اسید سولفوریک و سود سوزآور، آنزیم های آمیلاز و خمیرمایه و ... می باشد. شایان ذکر است تا کنون در داخل کشور الکل سوختی بایواتانول با استفاده از غلات تولید نگردیده است لذا اجرای این پروژه دارای اهمیت بسار زیادی می باشد.
شایان ذکر است اتانول کاربردهای متعدد صنعتی، خوراکی، بهداشتی و سوختی دارد و به عنوان یکی از مواد اکسیژنه بالابرنده عدد اکتان بنزین موتور می باشد. از اینرو ضروری است استفاده از این ماده به عنوان یک افزودنی به ســوخت مصرفی کشور و همچنین جایگزینی برای MTBE استفاده گردد. الکل سوختی پس از تولید برای اختلاط با بنزین در اختیار پالایشگاه ها و یا شرکت های پخش فرآورده های نفتی کشور قرار می گیرد و یا به کشورهای مجاور صادر خواهد گردید.